Historia Klubu

Rok założenia 1924

Automobilklub Śląski stale się rozwijał i stał się z czasem instytucją zaufania publicznego. Od prawie 100 lat istnienia Automobilklubu Śląskiego dowodzi, że jest to godny zaufania Klub, którego podstawę działalności nadal stanowi działalność statutowa, obejmująca sport motorowy, turystykę w tym caravaning i nawigację niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego.

Szkolimy sędziów sportowych i sędziów zabezpieczenia imprez oraz zawodników. Nasi instruktorzy prowadzą szkolenia w zakresie ratownictwa drogowego. Członkowie naszego Stowarzyszenia zawsze znajdą u nas dogodną dla siebie formę rozwoju zainteresowań. Organizujemy bowiem szereg imprez sportowych, zlotów turystycznych i pokazów min. licznej grupy właścicieli pojazdów zabytkowych. Z myślą o nich, w scenerii zabytkowej Kopalni Luiza w Zabrzu, powstało Muzeum Pojazdów Zabytkowych, które funkcjonowało do roku 2021.. Można tam było posłuchać wykładu o historii motoryzacji na przykładzie poszczególnych eksponatów wystawy.

Sztandarową imprezą naszego Klubu jest organizowany od 1951 r. Rajd Wisły, który na przestrzeni tych lat miał różny charakter. Początkowo był rajdem turystycznym, który stopniowo przekształcał się w sportową rywalizację co raz to nowszych modeli samochodów. W ostatnich 20 latach stanowił rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM, zmienionego z czasem w Puchar Polski.  Rajd Wisły cieszy się uznaniem nie tylko wśród kibiców ale i kilku już pokoleń zawodników, którzy zawsze licznie biorą w nim udział.

Dążeniem obecnych władz Automobilklubu Śląskiego jest szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego jak również promowanie sportu i turystyki wśród dzieci i młodzieży.

Serdecznie zapraszamy w nasze szeregi.

fot. start do rajdu z przed siedziby Automobilklubu Śląskiego przy Placu Wolności 12 w Katowicach

Historia._prezentacja (2)